31.10.2018, 12:00
Marcela Speer

Jak jeść sushi?

Nie taka oczywista sprawa

Japonia jest krajem bogatym w rytuały, także te dotyczące jedzenia. Jedzenie poszczególnych potraw wiąże się tam z wieloma ceremoniami. Jedną z najbardziej popularnych potraw jest sushi. Podstawowymi składnikami są ryż, ryba, warzywa i nori. Mimo iż w naszej europejskiej kulturze jedzenie przeważnie nie jest związane z żadnymi tradycjami, warto przyswoić sobie najprostsze zasady obowiązujące przy jedzeniu sushi.

Po pierwsze - sushi nie trzeba jeść pałeczkami! Można śmiało spożywać je rękami, co w Japonii jest całkiem naturalne. Zachęcamy jednak spróbować zjeść coś w domu przy użyciu pałeczek - z czasem sztuka ta stanie się z pewnością łatwiejsza, ułatwi jedzenie sushi w towarzystwie, a niepowodzenia nie będą obserwowane przez gości w restauracji.

Poza przyprawami, ważne są także dodatki dołączone do podawanego nam zestawu sushi. Podstawowe to słony sos sojowy, marynowany imbir i zielony japoński chrzan wasabi. Sos nalewamy do malej miseczki i dodajemy odrobinę wasabi, po czym delikatnie mieszamy pałeczką. Zwyczaj ten utarł się w Europie, w Japonii sos nigdy nie jest mieszany z ostrą przyprawą. Pamiętajmy, że wasabi jest naprawdę bardzo ostre i lepiej dozować sobie go małymi porcjami

Pomiędzy spożywaniem kolejnych, różnych kawałków sushi przegryzamy podany do posiłku marynowany imbir. Ma on na celu zneutralizować nasz smak, abyśmy mogli lepiej poczuć kolejne kompozycje.

Najważniejszym jest jednak smak i delektowanie się różnymi orientalnymi kompozycjami, nie przejmując się aż tak przyjętymi zasadami - istotne jest abyście czuli się swobodnie i rozsmakowali się w kuchni japońskiej! 

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem