07.11.2018, 08:37
Marcela Speer

Jak usmażyć idealnego steka?

Od czego zacząć?

JAK ZROBIĆ IDEALNY STEK?
Najważniejszy jest dobry kawałek mięsa. Ja używam selekcjonowanej dojrzewającej wołowiny rasy angus lub hereford. Zwolennicy najdelikatniejszego mięsa powinni wybrać polędwicę, a zwolennicy intensywnego smaku – antrykot lub rostbef. Królami steków są stek Porter House lub T-Bone, które są połączeniem rostbefu i polędwicy z kością w kształcie litery T. Dzięki kości podczas grillowania stek nabiera dodatkowych aromatów.

DOBRY STEK MUSI MIEĆ TŁUSZCZYK
Ważna jest okrywa tłuszczowa i drobne przerosty wewnątrz mięsa (tzw. marmurek). Tłuszcz pomaga nie wyschnąć nadmiernie podczas grillowania i jest nośnikiem smaku. Tłuszcz wokół steku można częściowo okroić i wytopić na patelni lub grillu i wykorzystać go do przyrządzenia steku.
Mięso przed grillowaniem musi mieć temperaturę pokojową. To bardzo ważne!
Odpowiednia różnica temperatur między grillem a środkiem mięsa pozwala szybciej je przyrządzić i zapobiega sytuacji, kiedy mięso z wierzchu jest przypalone a w środku surowe.

DOPRAWIANIE
Porządny stek kocha oliwę, pieprz i rozmaryn, ale wstrzymaj się od solenia przed smażeniem. Soli użyj na sam koniec ceremonii. Solenie przed grillowaniem prowadzi do kruszenia mięsa i twardnięcia. Mięso można, a nawet należy marynować. W składzie marynaty powinny się pojawić oliwa z oliwek, pieprz młotkowany, rozmaryn oraz whisky.

JAK DŁUGO GRILLOWAĆ STEK?
Przed rozpoczęciem grillowania rozgrzej bardzo dobrze patelnię do grillowania. Podczas smażenia najlepiej kierować się metodą "na palec". Im twardszy stek, tym bardziej wysmażony. Czas podawany w minutach nie ma sensu, ponieważ każdy stek ma inną strukturę i wymaga innej obróbki – im delikatniejszy kawałek mięsa tym szybciej uzyskuje żądany stopień wysmażenia. Ważne aby przewrócić stek na drugą stonę tylko raz!

PO GRILLOWANIU...
Nie bądź zachłannym husem!!! Daj mięsu odpocząć, to bardzo ważne. Mięso ok. połowy czasu grillowania powinno odpocząć, w tym czasie soki wewnątrz mięsa przesiąkają tkanki i gęstnieją, dając armoat i smak.

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem